Planowanie wycieczki
Artykuły - strona główna
Posted by addmean on Wednesday, 15 October 2014
Pieniny to wspaniały masyw skalny w regionie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad 500 km na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, zatem wziąć ten region pod uwagę decydując się na urlop w górach! Decydując się na odpoczynek w górach, powinniśmy się zastanowić, czy pragniemy oglądać zabytki, chodzić po górach, a być może chcemy być blisko granicy, tak by w każdej chwili mieć szansę ją przejść oraz zobaczyć, co dzieje się w sąsiednim kraju? Z pewnością warto przemyśleć kierunek podróży, zwłaszcza jeśli mamy plan jeździć na nartach oraz chcemy mieć pewność, że wyszukamy stoki właściwe do naszych umiejętności. Jedną z takich opcji są wczasy Pobierowo. Szukając właściwego noclegu możemy liczyć na wsparcie Internetu. Wstukując w wyszukiwarkę noclegi Pobierowo czy też pokoje Pobierowo z pewnością pozyskamy mnóstwo atrakcyjnych propozycji.
Author: unukorno
Source: http://www.flickr.com/
Należy poczytać komentarze innych osób, które w konkretnym ośrodku wypoczynkowym spędziły swoje wakacje. Również można zapytać się bliskich, którzy akurat jakiś czas temu spędzali tam swoje wakacje. Najcenniejszym przyrodniczo fragmentem Pienin jest Pieniński Park Narodowy. Oprócz wspomnianego malowniczego przełomowego odcinka Dunajca i fantastycznej rozmaitości rzeźby urwisk skalnych, Park chroni również cenne rośliny i zwierzęta. Rosną tu między innymi endemiczne i reliktowe gatunki roślin: mniszek pieniński i pszonak pieniński.
W Parku dominują lasy bukowo – jodłowe, a odkryte skały porastają reliktowe laski sosnowe. Fascynującym elementem krajobrazu są też ukwiecone górskie łąki, eksploatowane od wieków, jako pastwiska dla owiec. Na pienińskich łąkach stwierdzono występowanie około 30 gatunków storczyków. Dobrze się tu czują różnego rodzaju owady i motyle (około tysiąc sześćset gatunków) – odnotowano obecność niepylaka apollo, mieniaka tęczowca, pazia królowej czy pazia żeglarza. Całkowitą ochroną objęto m.in.
traszkę, salamandrę plamistą i żmiję zygzakowatą. Pośród ssaków przeważają przede wszystkim gryzonie i siedemnaście gatunków nietoperzy. Rzadkim, występującym tu ptakiem jest pomurnik. Do największych pienińskich szczytów zaliczamy przede wszystkim Trzy Korony (982 m n.p.m.). Warto też wspiąć się na Sokolicę (747 m n.p.m.) na którą wiedzie szlak zwany Sokolą Percią i Czertezik (774 m n.p.m.), skąd roztaczają się niezapomniane widoczki na Pieniny i leżącą 300 m niżej wstęgę Dunajca.
W górach przygotowano też liczne tarasy ze fantastyczną panoramą na rzeczny kanion. W regionie nie brakuje też wartościowych obiektów kultury materialnej. Należą do nich ruiny Zamku Królewskiego w Czorsztynie zbudowanego w IV w. Warto też zobaczyć Zamek Horvathów w Niedzicy, wznoszący się na wapiennym wzgórzu górującym nad Jeziorem Czorsztyńskim. Budowlę wzniesiono w XIV w. jako twierdzę strzegącą dawnej północnej granicy Węgier. Do najsłynniejszych pienińskich uzdrowisk należą Krościenko i Szczawnica. Obfitują one w źródła leczniczych wód mineralnych i oferują właściwie wyposażoną bazę zabiegową.