Aukcje dla przedsiębiorstw

Artykuły - strona główna

Bezpieczne zakupy przez internet
Author: iStock
Source: iStock
W dzisiejszych czasach niewielkie sklepy wielokrotnie przegrywają walkę z popularnymi dyskontami. Osiedlowe sklepiki systematycznie znikają w mapy dzielnicy czymiasteczka, gdy w pobliżu stanie dyskont. Z reguły przyczyną tego typu stanu rzeczy są stosunkowo niskie ceny, na które pojedynczy przedsiębiorca nie może sobie pozwolić. Supermarkety dysponują większą siłą nabywczą, mogą zatem efektywniej negocjować ceny z dostawcami.

Czy więc lokalni przedsiębiorcy mają szansę zwiększyć swoją konkurencyjność w tej nierównej potyczce o klienta. Aukcje elektroniczne są wykorzystywane przede wszystkich w odniesieniu do towarów standardowych pod kątem ilościowym i jakościowym. Zasadniczą zaletą jest możliwość odnalezienia towarów z różnych branż np. elektronikę, sprzęt komputerowy, meble, opakowania a nawet stal.

Poza produktami, przedsiębiorstwa korzystają z usług np. porządkowych, transportu czy ochroniarskich.
zakupy
Author: Franklin Heijnen
Source: http://www.flickr.com
Dobrym rozwiązaniem dla lokalnych właścicieli sklepów spożywczych mogą być grupy zakupowe. Generalnie jest to system handlowy, który działa podobnie do franczyzy.

Warto jednakże podkreślić, że jest to grupa kilku podmiotów gospodarczych, których nadrzędnym celem jest wynegocjowanie jak najkorzystniejszych cen u dostawców. Tym sposobem możliwe jest konkurowanie z dyskontami. W kraju działają obecnie dwa typy grup: regionalne oraz ogólnopolskie. Naturalnie zrzeszają one handlowców z całego kraju ,bądź regionu.

W pierwszej sytuacji trzeba liczyć się z faktem, że uzyskane rabaty będą większe, jednakże ilość dostawców może być znacząco ograniczona przez organizatora grupy. Natomiast współpraca z przedsiębiorcami na poziomie regionu to mniejszy upust na zamówienie, jednakże możliwość zamówienia towaru lepszej jakości (odpowiednia strona). - elektroniczny obieg dokumentów – wszystkie etapy zamówienia i jego realizacji odbywają się za pomocą dokumentów elektronicznych takich jak e-faktura i e-podpis. - system komentarzy i ocen przyznawanych nabywcom i oferentom, dzięki czemu w łatwy sposób zapobiec nieuczciwym działaniom ze strony partnera biznesowego. Z usług platform sprzedażowych oraz aukcji elektronicznych mają szansę skorzystać zarówno firmy prywatne, jak i instytucje publiczne, działające w oparciu o Ustawę Prawo Zamówień Publicznych.