Aukcje dla przedsiębiorstw
Artykuły - strona główna
Posted by addmean on Wednesday, 15 October 2014
W dzisiejszych czasach niewielkie sklepy wielokrotnie przegrywają walkę z popularnymi dyskontami. Osiedlowe sklepiki systematycznie znikają w mapy dzielnicy czymiasteczka, gdy w pobliżu stanie dyskont. Z reguły przyczyną tego typu stanu rzeczy są stosunkowo niskie ceny, na które pojedynczy przedsiębiorca nie może sobie pozwolić. Supermarkety dysponują większą siłą nabywczą, mogą zatem efektywniej negocjować ceny z dostawcami.
Author: iStock
Source: iStock
Czy więc lokalni przedsiębiorcy mają szansę zwiększyć swoją konkurencyjność w tej nierównej potyczce o klienta. Aukcje elektroniczne są wykorzystywane przede wszystkich w odniesieniu do towarów standardowych pod kątem ilościowym i jakościowym. Zasadniczą zaletą jest możliwość odnalezienia towarów z różnych branż np. elektronikę, sprzęt komputerowy, meble, opakowania a nawet stal.
Poza produktami, przedsiębiorstwa korzystają z usług np. porządkowych, transportu czy ochroniarskich. Dobrym rozwiązaniem dla lokalnych właścicieli sklepów spożywczych mogą być grupy zakupowe. Generalnie jest to system handlowy, który działa podobnie do franczyzy.
Author: Franklin Heijnen
Source: http://www.flickr.com
Warto jednakże podkreślić, że jest to grupa kilku podmiotów gospodarczych, których nadrzędnym celem jest wynegocjowanie jak najkorzystniejszych cen u dostawców. Tym sposobem możliwe jest konkurowanie z dyskontami. W kraju działają obecnie dwa typy grup: regionalne oraz ogólnopolskie. Naturalnie zrzeszają one handlowców z całego kraju ,bądź regionu.
W pierwszej sytuacji trzeba liczyć się z faktem, że uzyskane rabaty będą większe, jednakże ilość dostawców może być znacząco ograniczona przez organizatora grupy. Natomiast współpraca z przedsiębiorcami na poziomie regionu to mniejszy upust na zamówienie, jednakże możliwość zamówienia towaru lepszej jakości (odpowiednia strona). - elektroniczny obieg dokumentów – wszystkie etapy zamówienia i jego realizacji odbywają się za pomocą dokumentów elektronicznych takich jak e-faktura i e-podpis. - system komentarzy i ocen przyznawanych nabywcom i oferentom, dzięki czemu w łatwy sposób zapobiec nieuczciwym działaniom ze strony partnera biznesowego. Z usług platform sprzedażowych oraz aukcji elektronicznych mają szansę skorzystać zarówno firmy prywatne, jak i instytucje publiczne, działające w oparciu o Ustawę Prawo Zamówień Publicznych.