Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/branleecharters.com/includes/menu.inc).

Inwestycje na giełdzie

Artykuły - strona główna

Giełda w Tokio
Author: Stéfan
Source: flickr.com
W Polsce ciężko o rywalizację, biorąc pod uwagę ogólny rynek obligacji. To właśnie instrumenty skarbowe nie mają konkurencji, gdyż żadna dziedzina na rynku dotychczas nie wybiła się ponad nie. Sprawdzone i oferujące rozbudowane możliwości obligacje komunalne zagwarantować mogą bezpieczeństwo inwestycji. Różne podmioty, które mają możliwość emitowania papierów dłużnych, starają się ciągle być aktywne, ale to ten rodzaj obligacji ma dużą ilość zainteresowanych. Wyróżnić można obligacje oszczędnościowe oferowane osobom fizycznym oraz obligacje komunalne, które są przeznaczone dla inwestorów. Oprócz Skarbu Państwa emitentem obligacji mogą być banki hipoteczne, emitujące papiery wartościowe w postaci hipotecznych oraz publicznych listów zastawnych.

Giełda oferuje wiele opcji na przejście drogi od zera do milionera. Świetni gracze na giełdzie kierują się instynktem, lecz także rozumieją na wskroś reguły, które obowiązują na rynku. Utracić można przy tym tyle samo, co i zyskać, z tego powodu bezpieczniej nie ryzykować zbyt wiele igrając z losem. Spośród dużej ilości możliwych giełdowych inwestycji najpewniej zaufać obligacjom, spośród których da się wskazać obligacje skarbowe, komunalne, a także obligacje przedmiotów prawnych. Najbezpieczniejszym rodzajem obligacji są obligacje skarbu państwa, w ich wypadku państwo zadłuża się u nabywcy papierów wartościowych. Równocześnie zobowiązując się do zwrotu długu wraz z naliczonymi odsetkami.

Samorząd terytorialny emituje obligacje komunalne (użyteczna treść: rekomendowane źródło), zwane również municypalnymi. Emitowane w postaci papierów wartościowych obligacje te są bardzo atrakcyjnym sposobem lokowania kapitału. Ich atrakcyjność odczuwają inwestorzy oraz społeczeństwo i gospodarka. Dla inwestorów są one korzystne, ponieważ emitent – samorząd terytorialny jest godny zaufania, a zysk w postaci odsetek jest zwolniony od podatku. Społeczeństwo oraz podmioty gospodarcze mogą skorzystać z obligacji komunalnych dzięki możliwości pozyskania funduszy na realizację różnych inwestycji, w tym budowę mostów i dróg oraz wydatki publiczne związane z oświatą, służbą zdrowia lub armią. Na obligacjach trudniej zyskać niż na aukcjach, jednak zapewniają one ochronę przed inflacją i gwarantują dodatkowy zysk.

Skala oprocentowania niektórych obligacji pozwala zarobić ponad 15% rocznie. Zysk przynoszą nie tylko odsetki, ale możliwość sprzedaży obligacji. Te, które są notowane na giełdzie można sprzedać okazyjnie po wyższych cenach. Możliwość ustalenia terminu wypłaty odsetek umożliwia zapewnienie wierzycielowi dodatkowej gotówki w najtrudniejszym okresie finansowym. Korzysta z tego również emitent, ponieważ może zaplanować sprzedaż obligacji komunalnych, wtedy gdy spodziewa się zwiększonych wydatków na inwestycje. Kupno i sprzedaż obligacji prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego.

Do niego należy ponadto prowadzenie rachunku nabytych papierów wartościowych. Zatem poszukujmy skutecznych inwestycji, dobrych idei. Trudne to zadanie, lecz w zupełności do wykonania. Można powiedzieć, że choć za często czołowe banki przesadzają z oprocentowaniem kredytów, to w dalszym ciągu niesamowicie istotne jest to, aby jakby nie patrzeć nie obawiać się ich. Tzn., finansowanie inwestycji właśnie przy pomocy jednego z banków jest aktualnie, w aktualnych realiach, nadal czymś w porządku. W takim razie inwestujmy, podejmujmy ryzyko, a pewnie będziemy niezmiernie usatysfakcjonowani inwestorami. Kolejny raz za bardzo nawiało optymizmem...