Firmy potrafią wydać setki milionów euro na prace badawcze, i oczywiście chcą uzyskać zwrot tych inwestycji

Artykuły - strona główna

Informacja od wieków dawała przewagę nad innymi, mogła pozwolić na zdobycie pieniędzy czy nawet przez jej posiadanie można było wygrać wojnę. Nie inaczej będzie w dzisiejszych czasach, z tym że ciężar pozyskiwania wiadomości przeniósł się na technologie przemysłowe. A będzie o co walczyć, bo za nowymi wynalazkami idą bardzo duże sumy.


Dzisiaj bez dużych finansowych nakładów ciężko będzie o doniosłe odkrycia, trudno się więc dziwić że wszyscy chcą je chronić przed resztą świata jak tylko się da. Popularne są patenty, które nie pozwalają konkurentom na korzystanie z opatentowanych wynalazków przez pewien określony czas. Wykorzystując patenty można swoje wynalazki ochraniać i na nich zarabiać, choć i tak pewności nie będzie, że ktoś ich lekko nie zmodyfikuje i nie użyje bez zgodny właścicieli. Poza tym w czasie badań trzeba bardzo się starać, żeby nic nie wyciekło na zewnątrz, bo przemysłowe szpiegostwo jest coraz powszechniej używane przez wiele firm.
praca nad reklamą
Author: Nicholas Wang
Source: http://www.flickr.com


Ale walka o pieniądze i zyski przy robieniu interesów obejmuje także sposób prowadzenia biznesu. Nieuczciwe praktyki rynkowe (klik) są od lat wykorzystywane w wielu branżach, tam gdzie mogą się pojawić duże kwoty u wielu ludzi kończą się skrupuły i zaczyna liczyć tylko zysk. Podróbki produktów, próby podszywania pod inne znaki firmowe albo podbieranie klientów to tylko niektóre z wykroczeń, o których można usłyszeć przy takiej okazji. Ale czyny nieuczciwej konkurencja to również wykorzystywanie przeszkadzanie w dostępie do rynku i użytkowanie technologii bez odpowiednich pozwoleń, co w rosnącej liczbie przypadków będzie się kończyć w sądzie.


Lecz pokusa pieniędzy jest tak duża, że spora część przedsiębiorców nie będzie miało żadnych oporów przed taką praktyką, byle tylko zarobić. Jak się jednak okazuje, te problemy dotyczą także normalnych ludzi, którzy często łamią autorskie prawa osobiste (tutaj), czasami nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Odtwarzanie filmów czy słuchanie muzyki ściągniętej z sieci to także niedozwolone rzeczy, co jednak do wielu ludzi jeszcze nie dotarło.